Ön Söz

Bu rehberde anlatılanlar, tamamen tecrübe edinilmiş bilgilerden oluşmaktadır. Yaklaşık 10 yıldır hizmet verdiğimiz gazetecilik ve internet haberciliği sektörüne yeni bir soluk getirebilmek için çalışmaya tüm konsantraston ve motivasyonumuz ile devam ediyoruz. Muhabirlikten yönetciliğe, gazete sayfa tasarımından internet editörlüğüne kadar farklı katmanlarda sektörün içerinde olduk. Google News ile tanıştığımızda ise bu iş bizim için adeta bir tutku oldu. Ardından bu tutkumuz hakkında gerekli bilgi ve tecrübeyi edindikten sonra “Google News Danışmanlığı” hizmetimizden pek çok mutlu müşterimiz faydalandı.

Rehberde yer alan bilgiler ışığında “Dahil Edildi” yazısına aşina olacaksınız. Yıllardır tecrübe ettiğimiz bilgiler ile biz “ne biliyorsak” siz de onu bileceksiniz. Google News Danışmanlığı hizmeti verebilir düzeyde bilgiye sahip olacaksınız.

Söz konusu Google olduğunda hepimizin de bildiği üzere dengesizlikler, adaletsizlikler, belirsizlikler vs. hat safhadadır. Bu durumları atlatabilmek için atılacak ufak adımları sizler için bu rehberde topladık. Google News için yapılması gereken işlemler, içerik eklerken dikkat edilmesi gereken noktalar, sitenizin alt yapısının nasıl düzenlenmesi gerektiği, sitenizin google botlarına nasıl daha okunaklı bir biçimde işaretleneceği gibi hem teknik, hem de fikre dayalı noktalara parmak basmaya çalıştık.

Başlarken

Başlamadan önce Google –ki bundan sonra “amcamız” şeklinde anılabilir- ve Google News hakkında kısa bir giriş yapmakta fayda görüyoruz. Kitabın devamında bahsedeceğimiz bazı temel kavramlardan bahsetmek, bu kavramların karşılıklarının nasıl doldurulacağı hakkında kısa bilgiler ile, Google gözünden kendi sitenizi de kısaca gözden geçirmenizi sağlayacağız.

Google’ın kurulduğu günden zamanımıza kadar en fazla önem verdiği maddelerin başında hiç kuşku yok ki “Özgün İçerik” gelmektedir. Özgün içerik ile “Orjinal İçerik” ise birbirleri ile karıştırılan iki terimdir. İlerleyen bölümlerde bu farktan da söz edeceğiz.

Amcamızın özgün içerik takıntısı tamamen kullanıcılarına verdiği önemi gözler önüne sermektedir. Sitemize giren bir kullanıcının aradığını bulmasının yanında, aradığı ya da ulaştığı metnin başka bir kaynaktan copy-paste olması sitemizin değerini oldukça düşüren bir etmendir ki, bu konuda Google her geçen gün yeni güncellemeler yayınlamaktadır.

Eğer özgün içerik konusuna Google News gözünden bakmak gerekir ise, haberlerimizin kesinlikle ve kesinlikle başka haber kaynaklarından birebir kopya olmaması çok ama çok önemlidir. News’e kayıt olma esnasında, içeriklerin özgünlüğünün %100 oranında olması, yani herhangi bir cümlenin dahi başka kaynaklardan alınmamış olması hayati bir konudur. Herhangi bir kişinin haber içerisinde yer alan sözlerinin bile ilk kez sitemiz tarafından News içeriğine sokulması oldukça yüksek puanlar almamıza yol açmaktadır.

Amcamızın News servisine başarılı bir şekilde kayıt olmak için, içeriklerin özgünlüğünden önce uyması gereken temel yönergeleri bulunmaktadır. Bu yönergeler sadece ve sadece News odaklı değildir. Fakat bu yönergelere uyulmaması durumunda ise News kaydımızı başarılı bir şekilde almamızı engellemektedir.

Bu maddelere kısaca göz atalım;

Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil.
Kullanıcılarınızı aldatmayın.
Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının. En önemli kurallardan biri, yaptığınız işi rekabet ettiğiniz bir web sitesine veya bir Google çalışanına açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizdir. Yararlı başka bir test de "Bu, kullanıcılarıma yardımcı oluyor mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?" sorularını sormaktır.
Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici yapan şeyleri düşünün. Web sitenizin, alanınızdaki diğer sitelere göre daha fazla göze çarpmasını sağlayın.

Olmazsa Olmazlar

Kısa bir giriş yaptıktan sonra rehberimizin asıl amacı olan Google News odaklı birkaç açıklama yapmakta fayda görüyoruz. Google News’e kayıt olmak için sitemizde olması ya da olmaması gereken birkaç madde vardır. Başlarken bölümünde bahsettiğimiz yönergelere ek olarak News odaklı yönergeler diyebiliriz. Nedir bu yönergeler;

Sitenizi Düzenleyin

Bu dölümde ise, Google News maceramızın en temel adımlarını atacağız. Sitemizde olması gereken temel unsurlar ve bu unsurları Google gözünden incelemeye çalışacağız. Öncelikle domain&host seçimi gibi başlık bu rehberde yok. Çünkü domainin ya da hostun herhangi bir etkisi bulunmuyor.

İletişim Sayfası

Google News odaklı bir siteye sahip olmak için yukarıda da belirttiğim gibi, kesinlikle ama kesinlikle kolay ulaşılabilir bir ekip ve kurum olmak gerekmektedir.

Sitenizde bulunan iletişim sayfasında mutlaka ve mutlaka doğru çalışan bir iletişim formu olmalıdır. Eğer sürekli hata veren bir formu, iletişim sayfamızda bulundurmaya devam edersek, Google News kaydımızı alma yolunda yara, ve muhtemel bir red cevabı alacağımız anlamına gelmektedir. Bu yüzden, sitemizde yapılması gereken ilk değişiklik, iletişim formudur. Eğer mevcut iletişim formunuz var ise kesinlikle çalışır duruma getirilmesi gerekmektedir. Bunun için, eğer servis sağlayıcınız kod yardımı ile mail gönderimini engelliyorsa yine bir Google hizmeti olan Forms’u kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Ancak, Forms servisini kullanmadan önce mutlaka servis sağlayıcınız ile görüşerek ya da farklı yollarla, mail gönderim özelliğini aktif hale getirilmesi, çok daha iyi bir seçim olacaktır. İletişim formunu çalışır duruma getirdikten sonra, yine iletişim sayfasında sitemiz ile iletişim kurulabilmesi için açılmış bir mail adresi, telefon numarası ve posta adresi bilgilerinin bulunması Google News kaydının başarılı bir şekilde alınmasında önemli rol alacaktır. Hatta ve hatta sitenizde yer alan iletişim bilgilerinin whois bilgilerinde de gözükmesi şarttır.

Ayrıca, Bu iletişim sayfasına kullanıcıların ulaşımı oldukça kolay olmalıdır. Bu sebeple, footer menüsünün yanında ana menünüzde ya da ana menüye yakın noktalarda, normal internet kullanıcısının kolaylıkla ulaşabileceği bir menüde bulunması, artı puan olarak hanemize yazılacaktır.

Künye Sayfası

Google News’in amacı, kullanıcıların güncel haberlere kolayca ulaşmalarını sağlamaktır. Bu yüzdende Google News’e bir ekip olduğunuza inandırmak gerekmektedir. Eğer siteyi yöneten tek bir kişi iseniz, kendi yakınlarınızın isimlerini kullanarak bir künye oluşturabilirsiniz. Ancak künyede yer alacak kişilerin, kesinlikle gerçek kişiler olması gerekmektedir. Aksi durumda Google, eğer gerçek kişilerin olmadığı izlenimine düşerse yine ret cevabıyla bizi yüzleştirecektir. Ayrıca, siteniz uzantılı mailler açarak, künyede bulunan kişilerin kolay ulaşılabilir olduğu izlenimi verilebilir. Ve sitede kesinlikle bir yazarlar listesi bulunmalıdır. Bu sayfa hakkında başka bir maddede detaylı bilgi veriyor olacağız.

Ayrıca, Bu iletişim sayfasına kullanıcıların ulaşımı oldukça kolay olmalıdır. Bu sebeple, footer menüsünün yanında ana menünüzde ya da ana menüye yakın noktalarda, normal internet kullanıcısının kolaylıkla ulaşabileceği bir menüde bulunması, artı puan olarak hanemize yazılacaktır.

Yazarlar/Köşe Yazarları

Bu bölümde geçen yazarlar, hem haber içeriği üreten yazarlar hem de köşe yazarlarını temsil etmekdir. Yani aslında Google News için köşe yazarlığı ve muhabirlik hemen hemen aynı olarak görülmektedir. Haber sitelerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de -köşe- yazarlar-ı-dır. Künye sayfasında bir listesini verebileceğimiz gibi, -köşe- yazarlarının kendilerine ait iletişim bilgileri, kısa bir biyografileri ve tüm yazılarınızın listelendiği ayrı bir sayfa olmalıdır. Tek sayfaların yanında bütün köşe yazılarının son yazılarının ya da farklı bir formatta liste halinde kullanıcılara sunulmalıdır. Künye bilgilerinde verdiğimiz gibi köşe yazarları da kesinlikle gerçek kişiler olmalıdır.

Güncel İçerik

Google News kayıt konusunda, "siteniz ve içeriklerinin güncel olması şarttır." cümlesi altın maddedir. Eğer, gerçek bir ekip ile bu işi yürütecekseniz zaten otomatik olarak güncel içerik başlığını da yapılacaklar listemizde tikleyebilirsiniz. Çoğu haber sitesi yönetimi, sadece 1-2 kişilik takım olmaktadır. Bu gibi durumlarda sitenize güncel içerik girmek konusunda gerekli özveriyi göstermelisiniz. Peki, “Günlük kaç tane güncel içerik girişi yapmalıyım?” sorusuna, "günlük 3 adet yazının altına düşmeyin" çok doğru bir cevap olacaktır. Fakat bu demek değildir ki günlük 3 adet haber ekleminiz gerek, 4. haberi eklemeyin. Tam tersine günlük ne kadar fazla sayıda özgün ve güncel hatta orjinal içerik girişi sağlarsanız Google News’in sitenizi kabul etme olasılığını da arttırmış olursunuz. Daha fazla olması elbette hanemizdeki puanları artıracaktır.

Düzensiz içerik can yakar
Resim 1
Düzenli içerik hayat kurtatır
Resim 2

Örnek resimlerde de görüldüğü gibi (Bkz. Resim-1 ve Resim-2) 12 Ekim 2016 Tarihinde 6 adet haber girilmişken, 13-14-15-16-17 Eylül tarihlerinde haber girilmemiştir. Ardından 18’inde 1 adet, 19-20’sinde yine sıfır, ardından 21’inde 1 adet haber girilmiş durumda. Resim-2 de ise bu düzenin biraz daha doğru sisteme oturduğunu ancak 19-20 Nisan 0, 21 Nisan 1 haber, 22 Nisan 5 haber girişi yapılmış. Bu sitenin Google News’e dahil edilme olasılı oldukça düşüktür. Düzensiz bir haber girişi olduğu apaçık ortadadır. Her gün düzenli şekilde içerik girişi Google News başvuru sürecinin altın yumurtlayan yumurtasıdır diyebiliriz.

Özgün İçerik

Eğer sıfırdan bir site kurmayacaksınız, eski içeriklerinizin özgünlük dumunu kontrol etmek için copyscape.com üzerinden yazı başına cüzi bir miktar ödeme yaparak ulaşabileceğiniz içerik kontrolü raporunu kesinlikle kullanmalısınız.

Copy Scape Rapor
Resim 3

Resim-3'te örnek bir haberin incelemesi bulunmakdır. Bu gibi haberlerin sitenizde yoğunlukta bulunması durumda Google News kaydının, üzülerek belirtiyoruz ki, imkânsız olduğu bir gerçek. Bunu tersine çevirmek için yapılması gereken şey, bütün içeriklerin tek tek elden geçirilerek %100 özgün hale getirilmesidir. Resim-3'te görüldüğü gibi, haberin neredeyse tamamı kopya. Sitede bulunan bütün haberlerin tamamen özgün hale getirilmesi, siteniz açısından Google News kaydının alınması için kesinlikle ve kesinlikle kaçınılmaz bir işlemdir.

İçeriklerin özgünleştirilmesi konusu en önemli konulardan bir tanesi olduğu için tavsiyemiz bu işlemleri başkası yerine kendinizin –kendi ekibinizin– gerçekleştirmesidir.
Copyscape sitesi üzerinden sorgu başına 0,05$ gibi cüzi bir rakam ile özgünlüğü kontrol ederek bu işlemin yapılmasını

Özgün içerik denildiğinde, akla ilk gelen şey haber içeriğidir. Fakat özgünlük sadece yazılarda değil, haberlerde kullandığımız görsellerde de oldukça önemlidir. Bu özgünlüğü sağlamak, elbette ki çoğu haber sitesi sahibi için imkansızdır. Bu sebeple, özgün resim konusunda birkaç işe yarar taktikten birini seçmeniz bu adımıda kolaylıkla atladığınız anlamına gelmektedir.

Wordpress için upload edilen görsellere sitenizin logosunu ya da istediğiniz herhangi bir yazıyı ekleyen eklentiler, görsel özgünlüğünde adım arttıracak bir yöntemdir.
Bir diğeri ise kaynak sitenizdeki resmi birebir kullanmak yerine, benzer görselleri google’da arayarak haber kaynağından farklı bir görsel kullanmak özgün görsel oldukça kurnaz bir davranıştır.
Sitenize ait, haber görsel tasarımlarını kullanmak en doğru ve en başarılı yöntemdir. Bir grafiker yardımı ile her kategori için, 2-3 farklı manşet tasarımı hazırlatmanız sitenizi hem çok daha profesyonel gösterecek, hem de haber resmi özgünlüğünü de çok net bir biçimde sağlamış olacaksınız.

Privacy Policy

Sitede bulunması gereken sayfalardan bir tanesidir. Ancak bu sayfada pek fazla özgünlük aranmaktadır. Bu yüzden hazır kalıp "Gizlilik Politikası" metnini sitenize göre düzenleyebilirsiniz. Elbetteki birebir aynısını kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak temel bir gizlilik politikası metni yeterli olacaktır. Benzer bir metni %100 özgün olarak sıfırdan hazırlamanız da elbette tercih edilebilir bir yoldur.

Header Menü

Burada Yazarlarımız, Künye, İletişim, Gizlilik Politikası sayfalarımıza link verelim.

Menü Tasarım Örneği

Ana Menü

Bu menüde ana sayfaya ve dilediğiniz kategori sayfalarına link verebilirsiniz, Hakkımızda, İletişim, Künye gibi sayfalara burada da listeleyebilirsiniz. Hatta ve hatta biz 3 menüde de Hakkımızda, İletişim, Künye ve Gizlilik Politikası sayfalarını listemekteyim.

Footer Menü

Bu menüde de header menüde yer alan sayfalarımıza yer vermek yeterli olacaktır. Footer tasarım örneklerine göre kendiniz bir footer oluşturabilirsiniz.

Haber Sayfaları

Google News Kayıt sürecinde elimizden geçmesi gereken sayfaların en önemlisidir. Bu yüzden en son anlatma ihtiyacı hissettik. Hepimizin bildiği gibi, Google bu tip işlerde kodlarını kendilerinin yazdığı ufak programcıkları “robot”ları kullanır. Bu yüzden, haber okuma sayfalarınızda robotların anlayabileceği şekilde o anda okunan haber hakkında bir takım bilgiler iliştirmemiz gerekmektedir. Nedir bu bilgiler sorusunun hemen cevaplayalım.

 • Haberin Başlığı
 • Haberin Özeti ya da tam Metni
 • Haberin Yazarı
 • Haber Görseli – Var ise -
 • Site Adı
 • Site Logosu – İsteğe Bağlı -

gibi bilgileri robotların anlayacağı dilden işaretlemeliyiz.

Peki bu robotlar hangi dilden anlıyor. İşte tam bu nokta çok çok önemli. Hemen hemen hiçbir kaynakta tam olarak bu konu işlenmemiş durumda. Elbetteki “HTML” ve “Schema.Org” kütüphanesinden. Schema.org’a göre hazırlanmış html kodlarını ekler bölümünde bulabilir ve inceleyebilirsiniz.Yapısal Veri Test Aracı” ile haber sayfalarınızın schema.org yapısına uygunluğunu test edebilirsiniz. Wordpress için uyumlu tema seçimi işleri kolaylaştıracaktır. Ancak istediğiniz wp temasını schema.org eklentileri yardımı ile Google News uyumlu hale getirebilirsiniz. Haber sayfalarında olmazsa olmazlardan bir tanesi de, haberin yazarının bilgileri kullanıcılar tarafından rahatlıkla ulaşılabilir olması gerekmektedir, Schema.org işaretleri ile botlar için de bu bilgileri okunabilir kılmalıyız.

Her yazarın 3-4 cümlelik biografisi, mail adresi, sosyal medya hesapları, isteğe bağlı telefon ve adres bilgileri yine haber okuma sayfasında kullanıcılar tarafından görülmesi kolay bir yerde yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Künye sayfasında da listelenmeyen bir yazarın siteye içerik ekliyor olması kötü bir imaj olacaktır. Yani künye sayfasında ismi geçen kişilerin sitenizde içerik üretiyor olması kayıt sırasında hanemize bir artı daha atmamıza sebep olacaktır.

Başvuru Zamanı

Bu bölümde, News başvurusunun ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyoruz. Tavsiyemiz; eğer yukarıda bahsedilen maddeleri yerine getirir, günde minimum 5 adet ve minimum 200 kelimelik haberler girilmeye başlanır ise, 60 gün sonunda Google News başvurusu yapılması yönündedir.

Ancak bu demek değildir ki en az (60*5 = 300) haber ile başvurun. Kesinlikle hayır. Buradaki tavsiye kayıt ihtimalinizi tamamen yükseltmektir. Ancak 20 adet içerikli bir site ile başarılı şekilde kayıt alma tecrübesine sahibiz. Ne 300 adet içerik girmeyi beklemek istemeyen ne de 20 tane içerik ile başvuru riskine girmek istemeyenler için ise tavsiyemiz günlük 3 adet düzenli içerik girişinin ardından 1 ayın sonunda başvurmaları yönünde olacaktır.

Gördüğünüz gibi Google News’in içerik adedi ile ilgili herhangi bir net duruşu yok. Danışmanlık hizmetimiz hakkında, bize yöneltilen sorular arasında belkide birinci sırada olan “News’e kaç içerik ile başvurmalıyım?” sorusuna da bu rehber aracılığı ile cevap vermiş olalım.

Formu Doldurun

Sitemizi Google News standartlarına göre hazırladıktan sonra Google News’in sitemizi bulup davet etmesini beklememeliyiz :). Google Newse başvuru yapmamız için sitemizi Search Console üzerinden doğrulamamız gerekmektedir. Bu işlemin ardından https://partnerdash.google.com adresinden sitemizin hizasında bulunan “Haberler dizinine eklenme isteğinde bulunun” butonuna tıklıyoruz. Açılan formda;

 • Haber siteniz hakkında : Bu bölüme siteniz, sitenizin amacı, ekibiniz, nereden yayın yaptığınız neden haber sitesi ile ilgilendiğiniz gibi Google News editörlerinin sizin hakkında iyi düşünmesini sağlayacak ancak elbetteki dürüst şeyler yazmanızı öneriyoruz.
 • Kaynak URL'si : Bu alan otomatik olarak gelecektir. Gelmemesi durumunda, https://www.siteniz.com şeklinde sitenizin URL’ini yazınız.
 • Şehir : Bu alana sitenizde iletişim sayfasında belirtmiş olduğunuz adresin, şehir bilgisini yazınız.
 • Kaynak Adı : Bu alan sitenizin Google News’te gözükecek ismidir. İstediğiniz ismi verebilirsiniz. Ancak önerimiz sitenizin domaini sitenizhaberler.com ise “Siteniz Haberler” şeklinde vermenizdir. Ancak reddilme sebebi kolay kolay olmayacaktır.
 • Eyalet/İl : Boş geçebilirsiniz.
 • Site Dili : Sitenizin dilini seçiniz.
 • Bölge : Ülke seçiniz.
 • Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin : Bu bölümde sitenize bir etiket belirleyebilirsiniz. Tamamen isteğe bağlıdır. Seçim yapmadan geçebilirsiniz. Ancak seçenekleri kısaca açıklayacak olur isem;
  • Görüş İçeriği : Siteniz tamamen görüş yazıları ile yayın yapıyorsa ya da içeriyorsa seçebilirsiniz.
  • Basın Bülteni : Siteniz, belediyeler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları vs gibi kurum ya da kişilerden gelen bültenler ile yayın yapıyor ya da içeriyorsa seçebilirsiniz.
  • Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik : Sitenizin içeriğini, sitenizin ziyaretçileri oluşturuyorsa seçebilirsiniz.
  • Hiciv : Hiciv içeren bir site iseniz seçebilirsiniz.
  • Blog: Siteniz bir blog sitesi ise seçebilirsiniz.
 • Google Haberler bölümlerine ilişkin bilgiler: Bu bölümde sitenizde bulunan kategorileri, Google News’in uygun kategorileri ile ilişkilendireceğiz. Sadece tek bir kategori ile başvuru yapabileceğiniz gibi sitenizde bulunan tüm kategorileri uygun olduğunu düşündüğünüz Google News kategorisi ile ilişkilendirebilirsiniz.

  URL alanına siteniz kategorsi sayfasının linkini, Etiketler alanından ise Google News kategorilerinden uygun olanı seçebilirsiniz. Spor haberleri siteniz var ise tüm kategorileri “Spor” etikeri ile ilişkilendirebilirsiniz. Ya da sitenizde “Teknoloji” kategorisi altında “Apple”, “Samsung”, “Andorid” gibi alt kategorileriniz var olduğunu varsayalım. Tüm bu alt kategorileri de “Teknoloji” etiketi ile ilişkilendirebilirsiniz.

Ekleme İsteği Gönderildi

Bir önceki bölüme göre başvuru formumuzu doldurduysanız, şimdi “Gönder” tuşuna tıklamaya hazırsınız demektir. Ancak bu noktada şunu belirtmekte fayda görüyorum. Sitenizi tamamen rehberdeki anlatıldığı şekilde hazırlandığını tekrar tekrar kontrol ederek emin olmadan bu işlemi yapmamalısınız. Gelen “Eklenme isteği gönderildi” başlıklı ve [Resim 8] mesajından sonra sıra, içerik girişine devam ederek cevabın gelmesini beklemek.

Google news kayıt isteği gönderildi

Rehberde anlatılan adımları dikkatli bir şekilde, hiçbir şeyi atlamadan yaptığınız takdirde Ret cevabı gelmesinin hiçbir sebebi kalmamaktadır. Google News’in sitelerden ve site sahiplerinden istediği her şey adım adım anlatılmıştır.

Red Sebepleri ve Çözümleri

Bu rehberin en çok merak edilen başlığı burası diye tahmin ediyoruz. Çünkü Google, topu topu 3 adet red cevabı vermektedir ve verdiği cevaplarda bizden tam olarak ne istediğini söylememekte, internette bu konu ile alakalı tam anlamıyla bir bilgi yer almamaktadır. İşte bu tecrübe ve bilgilerimizi sizlere aktarıyoruz. Öncelikle klasik sebep ve çözümleri sizlerle paylaştıktan sonra bu sebepleri Google News gözünden okuyacağız. Gelin bu cevapları detaylıca inceleyelim;

“Sitenizde içerik toplamayla ilgili endişelerimiz var.”

Özgün habercilik ve dürüstçe atıfta bulunma gibi ilkeler, Google Haberler'in saygı duyduğu köklü gazetecilik değerleridir. Sitenizde başka kaynaklardan toplanan içerik yayınlanıyorsa, bunları asıl çalışmalarınızdan ayırmanız veya robots.txt dosyanız yardımıyla bu toplama makalelere erişimimizi kısıtlamanız gerekir. Google Haberler'e dahil edilmek üzere tekrar başvurmadan önce lütfen sitenizde bu konuda iyileştirme yapın ve ayrıca sitenizin diğer yönergelerimize uygun olduğundan emin olun.

Reddedilme sebebi olarak, özgünlük arandığını ancak sitenizde kopya haber bulunduğundan dolayı reddedildiğini anlatmaktadır. Sitenizdeki tüm içeriklerinizi, tek tek kontol etmeli ve gerekiyorsa özgünlüğünü yeniden sağlamalısınız.

Bazen Google, kopya içerik içermeyeb sitelere de bu sebepten red cevabı vermektedir. Bu yüzden sitenizi en baştan tekrar göz gezdirmenizde fayda var. Google'ın verdiği tüm red cevaplarında, siteyi sıfırdan baştan sona tekrar incelemek büyük önem arz etmekte.

Google red sebeplerini asla ve asla nokta atış vermemekte, bu işte uzman olmayanların kafasını iyice karıştırmaya devam etmektedir. Özgün Habercilik sebebi ile reddedilmeniz durumunda, sitenizde uzun ve dikkatli bir çalışma sizleri bekliyor demektir.

Bu sebeple reddedilmemek için yapılması gerekenler;

Siteye sürekli tek kaynaktan alınan, özgünleştirilen haberler eklememek.
Görsel seçimleriniz özenli olmalı. Hatta ve hatta gerçekten özgün görseller kullanmalısınız.
Haber içeriklerinde fazlaca başkaları tarafından dile getirilen sözlere yer verilmektedir. Ancak Google News odaklı bir çalışma yapıyorsak, bu tip alıntıları da özgünleştirmelisiniz.
Sitenize eklenen içerikler, farklı yazar hesaplarından bile eklense, tek bir kişi tarafından kaleme alınmış olmamalı.

“Sitenizin güvenilirliğiyle ilgili endişelerimiz var.”

Kullanıcılar, bize okudukları içeriği kimin yazdığını bilmek istediklerini söylüyorlar. Bu yüzden, yazar biyografilerine ve iletişim bilgilerine kolayca erişilebilen haber siteleri arıyoruz. Google Haberler'e dahil edilmek üzere tekrar başvurmadan önce lütfen sitenizde bu konuda iyileştirme yapın ve ayrıca sitenizin diğer yönergelerimize uygun olduğundan emin olun.

Bu sebep ise sitenizde yayımlanan haber ve içeriklerin editör ve yazarlarını Google ya da okuyucuların rahat ulaşabileceği şekilde yer almadığını göstermektedir. Bu noktada kitapda yer alan ve yazarlar ve haber sayfası, künye sayfası bölümlerine tekrar göz atmanızda fayda var. Bu bölümlerde yer alan bilgileri tamamen gerçekleştirdiğiniz de böyle bir riski üstümüzden atmış oluyoruz.

Bu sebeple reddedilmemek için yapılması gerekenler;

Sitenizde bulunan bütün içeriklerin editör bilgileri hem amcamızın botları, hem de okuyucuların rahatlıkla görebileceği ve ulaşabileceği şekilde yer almalı.
Editör ve yazarların en az 1 sosyal medya, telefon, adres, vs. bilgilerinin sitede yer alması.
Sitede iletişim sayfasının rahat ulaşılabilir bir menü ile kullanıcı ve botlara gösterilmeli.
Siteniz ile iletişime geçmek isteyenlerin adres, telefon, mail gibi iletişim bilgilerine ulaşılabilir olmasına özen gösterin.

“Maalesef şu anda web sitenizi Google Haberler’e ekleyemiyoruz.”

İçeriğinizi Google Haberler aracılığıyla paylaşma isteğiniz için teşekkür ederiz. Google Haberler’e eklenen sitelerin kalitesiyle ilgili belirli kurallarımız vardır. Maalesef şu anda web sitenizi Google Haberler’e ekleyemiyoruz.

İlk iki red sebebine nazaran çok geniş sebepleri sitemizde aramamız gereken durumdur. Sitenizi tepeden tırnağa yeniden gözden geçirmeli ve hiçbir detayı atlamamalısınız. Çok geniş bir sebep olduğu için bu sebepten kutulmanın tek ama tek yolu, rehberde yer alan tüm maddelerin dikkatlice yerine getirilmesidir.

Veda

Google News Kayıt rehberinin sonuna gelirken, rehberde yazılan bütün bilgilerin tecrübe ile edinildiğini ve bu yönde bir bilgi bankasının bulunmaması bizi bu rehberi hazırlamaya yönelttiğini belirtmek isteriz. Rehberde yazılan tüm adımları harfiyen uyguladığınızda, %99 oranında başarı sağlayabileceksiniz. Google News’in kaliteli siteleri bünyesinde barınmak istediğini de unutmamak gerekmektedir. Kayıt aldıktan sonra, bu site başvuru dönemindeki gibi çalışıyor olması Google News macerasının beklenmedik şekilde son bulmasını engellemenin tek yolu olduğu da önemli bir noktadır. Google News’in “Orjinal Haber”lere vereceği önemi unutmamak çok hayati bir detay. Sitenizde, kendiniz haberler üretmeye başlarsanız, kayıt sonrasında da kaliteli ve kazançlı bir ya da birkaç sitenin sahibi olabilirniz.

İletişim

Aklınıza takılan soruları whatsapp, skype, mail ya da telefon ile rahatlıkla sorabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz;

+90532 661 02 59

etirajweb

info[at]googlenewskayit.com

Türk webmasterlar için ile logo tarafından hazırlandı.